Iskolánk Balassagyarmat város és térségének jó hírű, a tehetséggondozás területén is jelentős hagyományokkal és eredményekkel rendelkező intézménye. A gimnáziumban a korai tehetséggondozás részeként nyolc évfolyamos képzés működik. A kilencedik évfolyamosoknak a hagyományos, négy évfolyamos képzés mellett Arany János Tehetséggondozó Programot és célnyelvi előkészítéssel folyó két tanítási nyelvű (angol-magyar) képzést biztosítunk. Sikeres pályázatunknak köszönhetően egyik alapító intézménye lettünk a 2000-ben indult Arany János Tehetséggondozó Programnak. Ennek keretében a sok szempontból hátrányosnak tekinthető Nógrád vármegyében kutatjuk fel a rászoruló, tanulni akaró gyerekeket.
Kollégáink akkreditált továbbképzések keretében a tehetséggondozás területén nélkülözhetetlen speciális ismereteket szereztek (tehetségfejlesztő pedagógus, tanulásmódszertani ismeretek).
A gimnáziumban több évtizedes hagyománya van az anyanyelvápolásnak. Beszédművelő körünk tagja az Anyanyelvápolók Országos Szövetségének, diákjaink szívesen részt vesznek a "Beszélni nehéz" nyelvművelő körben. A legkiemelkedőbbek rendszeresen eljutnak az Implom József Helyesírási Verseny és a Szép Magyar Beszéd verseny országos döntőibe.
Iskolánkban ismét működik a Madách Önképzőkör, ahol azokat a diákokat szólítjuk meg, akik érdeklődést mutatnak az irodalom és a színjátszás iránt.
Kiemelkedően fontosnak tekintjük az eredményes idegen nyelvi és informatikai képzést. Az elmúlt évtizedek sikerei (tanulmányi versenyek országos helyezettjei, nyelvvizsgaeredmények 70-80% aránya) erőfeszítéseinket igazolják.
A gimnázium 2003 óta tagja az Európai Innovatív Iskolahálózatnak (IKT), valamint 2001-től akkreditált ICDL, 2007. évtől ECL, 2020-tól Origó nyelvvizsgahelyként működünk.
A 2003-tól bevezetett országos kompetenciaméréseken tanulóink az országos átlag felett teljesítenek. Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyeken diákjaink rendszeresen tovább jutnak (történelem, földrajz, angol nyelv, német nyelv, matematika).
A Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium elsősorban Nógrád vármegye területén található oktatási intézményekkel és a Nógrád Vármegyei Pedagógiai-Szakmai Szolgáltató és Szakszolgálati Intézettel kívánja még szorosabbá tenni az együttműködését.
Az elmúlt években az iskola képviselői személyesen keresték fel a megye általános iskoláit, tájékoztatókat szerveztünk a gimnáziumban folyó tehetséggondozó programról. A továbbiakban ezeket a kapcsolatokat szeretnénk bővíteni, ezáltal hatékonyabbá tenni a tehetséges diákok azonosítását.
Terveink szerint iskolánk szakmai munkaközösségei kapcsolatot építenek ki az általános iskolák hasonló munkaközösségeivel, közös programokat (versenyeket, szakmai konzultációkat, műhelymunkákat) szerveznek.
Célunk, hogy az általános iskolák megismerjék programjainkat, ily módon tehetséges tanulóik már az ötödik osztálytól bekapcsolódhassanak tehetséggondozó tevékenységeinkbe (iskolanapok, pályaorientációs napok, tanulmányi versenyek).
A Nógrád Vármegyei Pedagógiai-Szakmai Szolgáltató és Szakszolgálati Intézettel, mint kiváló tehetségponttal a tehetségazonosítás, tehetséggondozás területén kívánunk még szorosabban együttműködni.
A vármegyében működő további tehetségponttal is szeretnénk jó együttműködést kialakítani.
Több mint két évtizedes a kapcsolatunk az Arany János Tehetséggondozó Programban részt vevő testvériskolákkal és kollégiumokkal és a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetével, valamint a Nyíregyházi Egyetemmel. Együttműködést kötöttünk az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel, így a Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium a tanári mesterképzésben az egyetem partnerintézményévé vált, az idén ezt a kapcsolatot újítjuk meg.
Kapcsolataink a határon túlra is átnyúlnak, mivel az Ipolysági Szondy György Gimnáziummal közös programokat szervezünk.
- Az idegen nyelvek oktatásában kívánjuk erősíteni szakmai kapcsolatunkat az általános iskolákkal. Célunk, hogy a térség általános iskoláinak tehetséges tanulói az általános iskolai tanulmányaik befejeztével A2-B1 szintű idegennyelv-tudással rendelkezzenek. Ezen cél eléréséhez a tankerület általános iskolái számára angol nyelvi versenyt hirdetünk.
- Kiemelt figyelmet fordítunk a természettudományos tárgyak (biológia, fizika, kémia, földrajz) tanításának módszertani megújítására: természettudományos versenyek szervezése a térség iskolái részére.
- Matematika és digitális kultúra tantárgyakból részt veszünk a területi versenyek szervezésében és lebonyolításában (Zrínyi Ilona matematika verseny, Peák István matematika verseny, Logo országos grafikus programozási verseny). Sikeresen teljesítenek diákjaink programozással kapcsolatos versenyeken, pl.: OKTV, Neumann János programozási verseny.
- Szakmai napot tartunk a térség általános iskoláinak, melynek célja a 7. osztályos tanulók tehetségeinek azonosítása.
- Jól működő tanórán kívüli tehetséggondozó csapatunk az iskolazenekar, melynek célja, hogy a zenei területen kiváló tanulók közönség előtt mutathassák meg tehetségüket.
Külső, pályázati források bevonásával a korábbi években is jelentős taneszközfejlesztést sikerült megvalósítanunk. A Tankerület forrásainak felhasználásával idén újítottuk fel az iskolai kosárlabda pályát, melyet örömmel vettek birtokba sportolóink. Ezen kívül természettudományi szaktantermek, interaktív oktató termek, tornapályák, informatikai eszközök beszerzésére, felszerelésére került sor, melyeket továbbra is bővíteni szeretnénk. Ennek megvalósításához a továbbiakban is rendszeresen figyelemmel kísérjük a pályázati lehetőségeket.
Iskolai alapítványunk szintén hozzájárul a tehetséggondozó munka anyagi forrásainak biztosításához.