A Szolnok Városi Tehetséggondozó Szakkollégium 2018.október 5.-én elnyerte a Tehetséggondozó Szakkollégium címet.Kiemelt feladatként kezeljük a tehetség azonosítást, tehetséggondozást. Tehetséggondozó munkacsoportot működtetünk. Kiemelt feladatként végezzük a művészeti, természettudományos, történelem és sport tehetséggondozást.Mindhárom intézményünk Ökoiskola és Örökös Ökoiskola címmel rendelkezik.A Szolnoki POK munkájában Bázisintézményként veszünk részt. Jó gyakorlataink szerepelnek a POK jó gyakorlat gyűjteményében, az Őszi/Tavaszi Pedagógiai Napokon előadásokat tartunk, emellett további jó gyakorlatainkat is megosztjuk Bázisintézményi Programok keretében. Intézményünk Boldog-iskola címmel rendelkezik, Boldogságóra képzést végzett pedagógusok tartják a foglalkozásokat.
2000 óta vagyunk részesei az Arany János Tehetséggondozó Programnak, melynek első éve a gazdagítás és a hozott hátrányok csökkentése. Szakmailag felkészült tanáraink és külsős óraadóink szerteágazó tehetségsegítő tevékenységet végeznek. Pedagógusaink támogatják a diákokat tehetségük felismerésében és kibontakoztatásában. A számos kollégiumi tehetséggondozó foglalkozás , szabadidős foglalkozás munkájába való bekapcsolódással tesszük lehetővé számukra ,hogy megfelelő kompetenciával rendelkező pedagógusok, pszichológus , mentálhigiénés szakember támogatásával teljesedjenek ki. NTP pályázatokkal bővítjük tevékenységeinket.
Minden évben több olyan programot biztosítunk a tanulóinknak, amelyek lehetőséget adnak az érdeklődésnek megfelelő tehetségterületek fejlesztésére. A végzett tanulóinkat nyomon követjük, a felsőoktatásba készülőket pályaorientációs foglalkozásokkal segítjük.
Tehetségfejlesztés területei:
- Tehetség felismerése egyéni törődéssel, célzott megfigyeléssel
- Tantárgyi bemeneti mérések elvégzése 9.évfolyamon
- Intelligencia területek erősségének felmérése kérdőív segítségével
- Egyéni fejlesztési terv készítése/nyomon követés
- Egyéni, kiscsoportos foglalkozások biztosítása a képességek kibontakoztatására
- Pályázatokban való részvétel biztosítása
- Programok szervezése
- Partneri együttműködések
- Családdal való együttműködés
Tevékenységeink tervezési szempontjai:
- Tehetséges tanulók gyengeségeinek csökkentése / motiválatlanság, alul értékelés ,szorongás (pszichológust, mentálhigiénés szakembert alkalmazunk)
- Tehetséges tanuló erős oldalának fejlesztése
- Támogató légkör megteremtése
Tehetséggondozás szervezési formái :
- Egyéni, differenciát tantárgyi fejlesztés
- Egyéni , kiscsoportos, differenciált, tehetségterülethez kötött fejlesztés
- Tehetséggondozó foglalkozások (15 tehetséggondozó foglalkozás/hét)
- Szabadidős foglalkozások
- Hétvégi programok
- Kirándulások
Gazdagítás,dúsítás formái:
- Projektek
- Versenyek
- Alkotó tevékenységek
- Élményen és tapasztaláson alapuló tanulás
Történelem tehetséggondozást végző pedagógus kollégánk a "Köbüki" tehetséggondozó tanári ösztöndíj 2023, program támogatását elnyerve végezte tehetséggondozó munkáját.
Tehetségpontként tervezett hatókör: Intézményi/helyi (Szolnok Városi Tehetséggondozó Szakkollégium 3 tagintézménye)
A Szolnok Városi Tehetséggondozó Szakkollégiumban a város minden középiskolás diákja közül van tanulónk. Kiemelt fontosságú a középfokú oktatási intézményekkel az együttműködés. Partnerintézményeinkkel az együttműködés elsősorban a diákok fejlesztésében valósul meg, valamint tapasztalatcserék, egymás rendezvényein való részvétellel.
Beiskolázási tevékenységünk során együttműködünk a térség általános iskoláival, személyes jelenlétben mutatjuk be az intézményünkben folyó szakmai munkát a tanulóknak, szüleiknek pedagógusoknak. Beiskolázási tevékenységünk nem csupán a pályaválasztási napokra korlátozódik.
Tehetséggondozó tevékenységünket egy pszichológus és egy mentálhigiénés segítő szakember támogatja.
A Varga Katalin Gimnáziummal az AJTP-n kívül is együttműködünk a tehetséggondozásban, látogatjuk és szakmailag támogatjuk egymás rendezvényeit. Együttműködési megállapodás keretén belül a hátrányos helyzetű diákok számára nyújtandó tehetséggondozás témakörében.
A Széchenyi István Gimnáziummal együttműködési szerződésben rögzítettük, hogy kölcsönösen részt veszünk a tehetséggondozó programokon, elősegítjük a pedagógusok közötti kommunikációt tehetséggondozás területén. A művészeti képzésben résztvevő tanulók számára a kollégiumban további lehetőséget nyújtunk a fejlődésre.
A Magiszter Fényes Adolf Szolnoki Gimnáziuma és Művészeti Szakgimnáziumával kötött megállapodásunk keretén belül, részt veszünk egymás kiállításain, tanulóinknak további fejlesztő programokat kínálunk.
Együttműködünk környezetvédelmi/természettudományos projektjeink megvalósításában a NEFAG Zrt-vel.
A szolnoki Damjanich János Múzeummal tehetséges tanulók további fejlesztő programjain való részvétel biztosításában. A tehetséges diákoknak kutatási lehetőséget biztosít a múzeum szakkönyvtárában.
A Szolnoki Művész Egyesülettel kötött megállapodásunk része, hogy elősegítik az intézményben tehetséges tanulókkal foglalkozó pedagógusok konzultációját, a tehetséges tanulók művészeti irányú kiszűrésében közreműködnek.
A Szolnoki Szakképzési Centrum intézményeivel együttműködési szerződésben rögzítettük, hogy kölcsönösen részt veszünk a tehetséggondozó programokon, elősegítjük a pedagógusok közötti kommunikációt tehetséggondozás területén. A művészeti képzésben résztvevő tanulók számára a kollégiumban további lehetőséget nyújtunk a fejlődésre.
Kapcsolatban állunk a Neumann János Egyetemmel, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel pályaorientációs tevékenységünk erősítése céljából.
A Spuri Baráti Társaság egyesülettel együttműködünk sport tehetséggondozás terén.
Bázisintézményként minden évben saját jó gyakorlatunk bemutatásával részt veszünk az Őszi/Tavaszi Pedagógiai Napok rendezvénysorozatán.
Intézményünk által szervezett versenyekre meghívjuk az együttműködésben érintett szervezeteket.
NTP pályázataink során megosztjuk jó gyakorlatunkat, közzétesszük a Tehetségkapu portálon pályázatunkat.
Tehetséggondozó Szakkollégiumként, a működő ,tehetségfejlesztést szolgáló programokat szeretnénk továbbvinni.
Ki Mit Tud - intézményi szintű komplex tehetség verseny, melyen intézményünk tehetséges diákjai bemutatják a tehetségterületüknek megfelelő produkciókat(vers/próza,hangszeres zene,ének, tánc, rajz, fotó...) A rendezvényre a szülők is meghívást kapnak.
Vers és prózamondó verseny-intézményi szintű verseny
Csendélet festő verseny (bázisintézményi jó gyakorlat) -intézményi szintű
Őszi/Tavaszi Pedagógiai Napok
Sportversenyek- Intézményi szintű rendezvények
Tehetséggondozó foglalkozások: matematika, magyar,angol,német,informatika.,történelem, képzőművészet,művészetek,gitár,vállalkozói ismeretek,természettudomány,futókör,darts....
Személyiségfejlesztés: Önismeret, Életmód-életvitel,Boldogság órák
Tagintézményeink a fentieken túl további rendezvényekkel , programokkal gazdagítják az ott lakó tanulók életét. Tanulóink számára bemutatkozási lehetőséget biztosítunk az intézményen kívül is,versenyek, fellépések,pályázatok keretében. Tevékenységeinkről rendszeresen beszámolunk honlapunkon.(http://www.kollegium-szolnok.edu.hu/)
Programjainkat Pedagógiai Programunk tartalmazza, ezeket fenntartói támogatással valósítjuk meg.
Emellett az Arany János Tehetséggondozó Program állami finanszírozása lehetőséget biztosít a diákok komplex fejlesztésének támogatására és a felsőoktatásba való eljuttatásuk segítésére. Szakkollégiumként és AJTP-t működtető intézményként ,adott a lehetőség a tehetséges tanulók egyéni fejlesztésére a tehetségük kibontakoztatása érdekében.
Intézményi költségvetésből támogatjuk rendezvényeinket,versenyeinket. A Diákszövetségünk anyagi támogatását továbbra is igénybe kívánjuk venni.
A Tehetségpont anyagi hátterének biztosítása érdekében ahogyan a korábbi években is,továbbra is élni kívánunk pályázati lehetőségekkel.