2003. márciusában 103 tudós, pedagógus, orvos, mérnök szándéka nyomán indult el, a mára a legtöbb felsőoktatási intézményben szakmai képviselettel bíró szervezetünk, a Professzorok az Európai Magyarországért Egyesület. A PEME abból a társadalmi igényből született, hogy több ezer reál- és humán értelmiségi szakmapolitikai területen szeretne bekapcsolódni a jövő tervezésébe és építésébe.
A mára megizmosodott alapvető munkaformák a következők: alapkérdések koncepcionálása, kutatások, életesélyekkel, jövőtervezéssel kapcsolatos konferenciák interneten folytatott viták, országos és területi konferenciák, szűk körű és szélesebb szakmai bázist érintő szakmai viták, fiatal kutatók felkészítése a tudományos életre (12 PhD-konferencia és kötet), a sikeresebb személyes hatásra és az élet(újra)kezdésre, valamint a különös bánásmódot igénylő fiatalokkal foglalkozók felkészítése a körükben folytatandó speciális tevékenységi formákra.
Az Egyesület markáns tevékenysége a fiatal tehetségek segítése, mentorálása - elsősorban a tudományok terén. A kutatói karrier fontos mérföldköveinek elérése érdekében publikációkhoz, konferencia előadásokhoz juttatjuk mentoráltjainkat, illetve szakmai konzultációt teszünk lehetővé mentorok és mentoráltak között.
Tervezett hatókör: regionális (tekintve, hogy Magyarországon túl, illetve határon túli mentoraink és mentoráltjaink is vannak).
Együttműködések:
Szervezetünk tagjai - akadémikusok, professzorok, tanárok, mérnökök, orvosok, kutatók – európai és nemzeti értékek mellett tették le a voksot, akik az értelmiség megteremtésében meghatározó szerepet játszanak. Külön érdekessége a szervezetnek, amelyben jelenleg 51 akadémikus is tevékenykedik, hogy sok fiatal tagja van, képviselőjük pedig az Elnökség tagja. Az Egyesület tárt karokkal várja a fiatal kutatókat és PhD-seket, szakkollégistákat és mesterszakos hallgatókat is.
Tehetségsegítő munkánkat szakmapolitikai műhelyeinken belül végezzük -itt van igazi lehetőségünk arra, hogy mentorok és mentoráltak kutató és tudománysegítő projekteken keresztül megismerhessék egymást, s megkezdődhessen együttműködésük a mentoráltak egyéni segítésén, fejlesztésén keresztül.
Tudományos és művészeti tehetségkutató szakmapolitikai műhelyt működtetünk (az előbbi vezetője Dr. Mező Ferenc, a PEME tudományos alelnöke; az utóbbi vezetői Herceg Attila drs. – Sz. Pálkövi Mária Dr). További szakmapolitikai műhelyeink és vezetőik: Történelem (Dr. Fürj Zoltán), Természettudományok (Dr. Demetrovics János akadémikus), Politikatudomány (Dr. Kemény László), PhD - Szekció (Dr. Nagy László), Oktatás - Tréningek -Trénerképző (Dr. Koncz István), Nemzetközi PhD-s kapcsolatok (Kovács Vilmos drs., Szerbia és Gál Márk drs., Románia).
Különös helyzet, gyógypedagógia Egri Tímea drs. - Slama Györgyné Börcsök Gizella drs.
Közgazdaságtan Dr. Simai Mihály akadémikus
Jogtudomány Dr. Mészáros Sándor
Érdekképviselet - védelem Dr. Koncz István – Dr. Gulyás Kálmán
Egészségügy - Orvostudomány Dr. Fejes Zsolt – Dr. Fekete Béla – Dr. Székely Andrea
Andragógia / Szenioritás Hajdú Sándor
A tehetség tanácsadással kapcsolatban a Kocka Kör Tehetséggondozó Kulturális Egyesülettel ápolunk szoros szakmai kapcsolatot, együttműködést.
Kapcsolatunk van – többek között – Avram Hershko magyar származású Nobel-díjas tudóssal, Franz J. Mönks professzorral, az Európai Tehetség Társaság alapító elnökével.
Kapcsolatunk van ezen túl hazai és határon túli tehetségpontokkal, s a tehetségsegítést nem tehetségpontként folytató egyéb szervezetekkel.
A munka alapvetően szakmapolitikai műhelyekben folyik. Bárki csatlakozhat hozzánk, aki ezeket az értékeket, aktivitási formákat elfogadja és részt akar venni az értelmiség jövőt építő tevékenységének szervezésében
A mára megizmosodott alapvető munkaformák, programok a következők: alapkérdések koncepcionálása, kutatások, életesélyekkel, jövőtervezéssel kapcsolatos konferenciák interneten folytatott viták, országos és területi konferenciák, szűk körű és szélesebb szakmai bázist érintő szakmai viták, fiatal kutatók felkészítése a tudományos életre (nemzetközi PhD-konferenciák és kötetek), a sikeresebb személyes hatásra és az élet(újra)kezdésre, valamint a különös helyzetű fiatalokkal foglalkozók felkészítése a körükben folytatandó speciális tevékenységi formákra.
Szakmai programjainkkal évente átlagosan az alábbi nagyságrendű célcsoportokat értük el: tanácsadás: 620 fő, trénerképzés: 60 fő, kortársképzés. 260 fő, fiatal kutatók előadásai és tanulmányaik megjelentetése: 130 fő, felkészítés a sajátos helyzetű fiatalok mentorálására és facilitálására: 20 fő.
Konkrét tehetségsegítő programjainkat jól demonstrálja a 2016. júliusban lezárult a „Fiatal tehetségek a különleges bánásmódot igénylőkért” NTP-FTH-15-0075 számú (Különös bánásmód) mentor program, melyben tudományos jövőt tervező 18 fiatal, a 6 mentor segítségével folytatott kutatásaik aktuális eredményeit mutatta be. A 2015. júliusától 2016. június végéig tervezett projekt a Nemzeti Tehetség Program keretében az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő segítségével valósult meg. Szakmai műhely és kiegészítő tevékenységek keretében fiatal felnőtt tehetségek hozzásegítése a különleges bánásmóddal kapcsolatos kutatás végzéséhez, lektorált tudományos publikáció megjelentetéséhez, nemzetközi tudományos konferencián történő prezentációhoz, s ezen keresztül társadalmi érzékenyítésük a különleges bánásmódot igénylő (sajátos nevelési igényű és/vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő és/vagy tehetséges) személyekkel kapcsolatban. Célunk a fiatal felnőtt tehetségek társadalmi felelősségvállalásának, érzékenyítésének elősegítése a különleges bánásmódot igénylő személyek iránt. A projekt számokban:
18 fiatal felnőtt tehetség, 6 mentor, 3 szakmai műhely: sajátos nevelési igény; beilleszkedési, tanulási és a magatartási nehézség; valamint tehetség témakörökben (2 mentor és 6 mentorált/műhely). 54 lektorált publikáció (3 publikáció/mentorált * 18 mentorált); 54 konferencia előadás (3 előadás/mentorált * 18 mentorált).
A Professzorok az Európai Magyarországért Egyesület megalakulása óta anyagi szempontból is önfenntartó. Tagdíjak mellet, pályázati forrásokból, szponzorált támogatásokból finanszírozzuk működésünket, tehetségeseket segítő, támogató hazai és nemzetközi projektjeinket. Lényegesnek tartjuk, hogy amikor lehetséges térítésmentesre tervezzük a tehetségsegítő szolgáltatásainkhoz történő hozzáférést annak érdekében, hogy ne a mentoráltak anyagi hátterén múljon az, hogy ki férhet hozzá e szolgáltatásokhoz. Ehhez önkéntesek és kortárs segítők közreműködését is igénybe vesszük.